09:00 – 10:00
Globalno zagrijavanje i promjene u atmosferi uzrokovane ljudskim djelovanjem dovode do sve češćih ekstremnih vremenskih događaja poput toplinskih valova, poplava i suša. Poljoprivreda, kao jedan od sektora najosjetljivih na klimatske promjene, posebno trpi ekonomske posljedice tih događaja te raste zabrinutost za buduću dostupnost hrane. Istovremeno, zdrave biljke žive u konstantnoj interakciju s raznovrsnim mikroorganizmima koji nastanjuju njihova tkiva I tlo u kojemu rastu, tvoreći složene interaktivne mehanizme koji u konačnici utječu na rast, zdravlje i produktivnost biljaka. Iako su biljke razvile vlastite mehanizme za suočavanje s većinom biotičkih i abiotičkih stresova, one također uvelike ovise o svojim mikrobnim partnerima kako bi preživjele i obranile se od abiotičkih stresova, koji su sve izraženiji zbog klimatskih promjena.
10:00 – 11:00
Obilježja klimatskih uvjeta u urbanim sredinama važna su tema zbog intenzivne urbanizacije, guste naseljenosti, očekivanog porasta gradskog stanovništva te brojnih neželjenih posljedica. Mjerenja pokazuju da gradovi postaju sve topliji. Dva efekta imaju značajan utjecaj na toplinsko opterećenje izgrađenog okoliša: globalno zatopljenje i urbanizacija. Nemoguće je u potpunosti razlučiti njihov pojedinačni utjecaj, ali se analizom izmjerenih meteoroloških podataka i primjenom klimatskog modeliranja može procijeniti njihov međusobni odnos. U ovom će se predavanju diskutirati klimatska obilježja izrađenog okoliša te će se pokušati odgovoriti na pitanje je li zatopljenje gradova primarno posljedica globalnog zatopljenja ili urbanizacije.
11:00 – 11:30
11:30 – 12:30
Globalno zatopljenje je jedan od faktora koji ubrzavaju nestanak kukaca, a mi istražujemo kako se mravi, ključni kukci za zdravlje kopnenih ekosustava, prilagođavaju promjenama temperature na Jadranskim otocima. Korištenjem novih tehnologija za mjerenje mikroklime i termoregulacije, istražujemo ponašanje i fiziološke prilagodbe mrava u kontekstu zagrijavanja Mediterana, koji se zagrijava brže od globalnog prosjeka.
12:30 – 13:30
Tigrasti komarac (Aedes albopictus) i komarci Culex pipiens kompleksa prenose različite vrste arbovirusa koje mogu biti opasne za ljude. Klimatske promjene, poput globalnog zagrijavanja, omogućavaju širenje komaraca u područja gdje ranije nisu opstajali što povećava rizik od bolesti koje prenose. Uvođenje sterilnih mužjaka komaraca, biološki kontrolori poput bakterija, gljivica i prirodnih predatora, toksični slatki mamci, i bioinsekticidi, neka su od inovativnih oružja protiv ovih krvopija.
13:30 -14:30
14:30 -17:00
Copyright @ Institut Ruđer Bošković, 2024